+90 (312) 461 02 70 info@incekvadikonutları.com

ANKARA GÖLBAŞI İNCEK VADİ KONUTLARI KAT MALİKLERİNE

  Malumunuz olduğu üzere Sitemizin inşası, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından YDA İnş. San. ve Tic. A.Ş. ile Öz-Kar İnş. Tur. ve San. A.Ş. ve Peta Müh. Enerji Turz. A.Ş & Fultek Müh. Müş. İnş. Ve Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı şirketlerine ihale edilerek yaptırılmıştır. Ancak konutların ve sosyal tesisin inşasının başta şartnameye; devamla standart meslek, mühendislik, fen ve tasarım tekniklerine aykırı malzeme ve montaj tekniği kullanılarak hatalı ve eksik yapıldığı anlaşılmış ve bu hatalı ve eksik imalatlar mahkeme kanalı ile tespit ettirilmiştir. Şöyle ki;
  • Site sosyal tesisindeki eksik ve hatalı imalat ile bakım ve onarım ediminin yerine getirilmemesi sebebi ile oluşan hasar ve aksaklıklar Ankara 6. Sulh Hukuk Mahkemesinin 2020/184 D. İş dosyasında alınan 05.10.2020 tarihli rapor ile tespit edilmiştir.
  • İnşa edilen 26 bloktaki dış cephe kaplama sistemlerindeki eksik ve hatalı imalat ve montaj ile bakım ve onarım görevinin yerine getirilmemesi sebebi ile oluşan hasar ve aksaklıklar Gölbaşı Sulh Hukuk Mahkemesinin 2020/54 D. İş dosyasında alınan 07.10.2020 tarihli rapor ile tespit edilmiştir.
  • Blokları çevreleyen ihata duvarları (çevre duvarları/dış duvar) ve site içerisinde bulunan istinat duvarlarının inşasındaki eksiklik ve hatalı imalatlar Gölbaşı Sulh Hukuk Mahkemesinin 2021/9 D. İş dosyasında alınan 18.06.2021 tarihli rapor ile tespit edilmiştir.
  • Tüm blokların drenaj, dilatasyon, su yalıtımı ve yağmur suyu tahliye hatları inşasındaki eksiklik ve hatalı imalatlar Gölbaşı Sulh Hukuk Mahkemesinin 2021/10 D. İş dosyasında alınan 02.07.2021 tarihli rapor ile tespit edilmiştir.
  • Uyarıcı ve önleyici yangın sistemlerindeki ve konut bloklarının alt katlarında bulunan jeneratörlerin yerleştirilmesi ve inşasındaki eksiklik ve hatalı imalatlar Gölbaşı Sulh Hukuk Mahkemesinin 2021/3 D. İş dosyasında alınan 18.06.2021 tarihli rapor ile tespit edilmiştir.
  • Alt yapı ve site içi yollarının inşasındaki eksiklik ve hatalı imalatlar Gölbaşı Sulh Hukuk Mahkemesinin 2021/4 D. İş dosyasında alınan 23.06.2021 tarihli rapor ile tespit edilmiştir.
   Tespit edilen eksik ve hatalı imalatların ve bunlar neticesinde ortaya çıkan hasarın giderilmesi için Site Yönetimi tarafından yapılan tüm girişimlere rağmen TOKİ tarafından herhangi bir işlem yapılmadığından Site Yönetimince ivedilik ve hayati tehlike arz eden konularda bakım ve onarım yoluna gidilmiştir. İnşaat aşamasından kaynaklanan hatalı ve eksik imalatlar için harcanan işbu bedelin TOKİ Başkanlığı’ndan rücuen talebi konusunda ilgili mevzuatta site yönetimine kat malikleri adına talep ve dava hakkı düzenlenmemiştir. Bu nedenle hatalı ve eksik imalatlar için TOKİ’ye rücu edilebilmesi ancak kat maliklerinin şahsi olarak hukuki yollara başvurması ile mümkündür. Kat malikleri aşağıda yer verilen hukuki yollara başvurabilmektedirler:
   1- Her kat maliki, dairesinin bulunduğu blok için harcanan toplam bedelin kendi dairesinin metrekare alanına oranlanması yoluyla bulunan bedelin tazmini için ödediği/ödemesi gerektiği miktar nispetinde dava açabilir.
   2- Her kat maliki, satılan dairenin, satış tarihi itibariyle gerçek ayıpsız rayiç değeri ile, mevcut ayıplı haldeki rayiç değeri ayrı ayrı belirlenerek, bu iki değerin birbirine bölünmesi suretiyle elde edilecek oranın satış bedeline uygulanması ve satış bedelinden indirilecek tutarın belirlenmesi yöntemini tercih ederek bu bedelin tazmini için dava açabilir.
   3- Her kat maliki sitede yer alan ortak alanların ve sosyal tesisin bakımı ve onarımı için harcanan toplam bedelin kendi dairesinin metrekare alanına oranlanması yoluyla bulunan bedelin tazmini için dava açabilir. Konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve hukuki destek almak isteyen kat malikleri aşağıda bilgileri verilen sitemiz avukatları veya kendi tercih edecekleri başka bir hukuk bürosu ile iletişime geçebilirler.

   Yaman Hukuk Bürosu

   Av. Ahmet YAMAN
   İletişim : 05323776651
   Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Bulv.
   No: 274/1/72 Çankaya ANKARA

   Misyon Hukuk Bürosu

   Av. Barış SARAL
   İletişim : 03124278182
   1459. Cadde Yeşilçay Evleri No:28/1
   Çukurambar ANKARA

  ID: 291